Spojujeme svět živých eventů, online eventů a komunikace.
Budujeme vztahy s vašimi partnery, zákazníky a zaměstnanci.

Velká Británie povolí „Business Events“ až pro 4000 účastníků, Česko výrazně zaostává

Dynamický vývoj nabírá situace eventového průmyslu za kanálem La Manche. Namísto limitu dosud povolených maximálně 30 osob na jeden event zde začnou od středy 2. prosince platit pro kategorii Business Events podmínky, umožňující realizaci eventů až pro 4000 účastníků.

Premiér Boris Johnson to oznámil během videokonference z poslanecké sněmovny,  jako výsledek dlouhodobých jednání se zástupci 4 oborových asociací eventového průmyslu v Británii. Informaci následně potvrdila na svém webu i Meeting Industry Assotiation (MIA). Tento krok s nadšením vítají všichni podnikatelé působící v místním eventovém průmyslu, který zažil v březnu 2020 dramatická omezení, která podobně jako v Česku dosud nepominula.

Do interiéru max. 1000 osob –  i tak je to ale rajská hudba

Fakticky ale limit 4000 osob platí pro realizaci business events v exteriéru, což je pro prosinec v chladné Británii spíše iluzorní představa.

Nicméně i pro realizace eventů v interiéru bude pro první rizikový stupeň britské verze systému „PES“ platit nadějný limit 1000 účastníků nebo naplnění 50 % běžné kapacity daného místa konání – podle toho, která z hodnot bude nižší. A to už vypadá jako velmi schůdná cesta k navrácení eventového průmyslu zpět do života. 

Pro druhý stupeň rizika bude platit limit 2000 osob v exteriéru nebo 1000 osob v interiéru, resp. 50 % běžné kapacity venue. Od stupně 3 dále bude platit zákaz realizace i pro Business Events.

Přísný PES u nás pustí do interiéru jenom stovku lidí

Pro srovnání, český PES ve své aktuální podobě povoluje pro 1. stupeň rizika pro „hromadné akce ve vnitřních/venkovních prostorách“ (kam momentálně kategorie „business events“ nepříliš šťastně spadá),  limit 500 osob pro akce venku a 100 osob pro akce v interiéru. Pro stupeň dvě pak jde o počet 100 osob venku, 50 uvnitř. 

Z pohledu investice zadavatelů do přípravy plnohodnotného eventu půjde tím pádem o velmi vysoký náklad na jednoho účastníka, což je negativní aspekt, který rozjezd realizace eventů v Česku rozhodně nepodpoří.

Eventová asociace pracuje na změně i pro ČR

Česká eventová asociace (ČEA) sestavila specializovanou pracovní skupinu NOCOVID 4, která pracuje na návrhu úprav stávajících opatření pro další jednání s ministerstvem. Členem skupiny je i náš CEO Daniel Olszyna, který pro Asociaci v tomto směru prověřoval i možnosti testování účastníků eventů na COVID-19 přímo v místě jejich konání.

Pro realizaci hromadných akci typu „Business Events“ by ČEA chtěla prosadila podobné limity, které platí pro akce v oblasti kultury. Tedy, pro první stupeň rizika limit 2000 sedících osob venku / 1000 sedících osob uvnitř, resp. pro druhý stupeň rizika omezení kapacity na 1000 sedících osob venku / 500 sedících osob uvnitř.

„Nestačí pouze čekat, co vláda vymyslí, náměty musíme aktivně tlačit z naší strany,“  uvedl k tématu předseda ČEA Vít Rozehnal. Britská cesta úspěšného dialogu oborových asociací eventového průmyslu s vládními ministerstvy správnost této cesty jenom potvrzuje.

Sdílet:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn